Pielęgnacja: specjalnej folli ochronnej
22 lut 2024
Zabezpieczenie tatuażu za pomocą specjalnej folii ochronnej
Po wykonaniu tatuażu, jest on dokładnie myty i dezynfekowany, a następnie naklejana jest specjalna folia ochronna, którą należy nosić przez 3-5 dni.
Po pierwszej nocy pod folią gromadzi się osocze, powodując powstanie tzw. pęcherzyków - jest to normalne i nie szkodzi w żaden sposób tatuażowi. Powstałych pęcherzyków nie należy przebijać!
Jeśli folia delikatnie odkleiła się od skóry, można ją odciąć, natomiast jeśli odkleiła się aż do samego tatuażu, należy ją całkowicie usunąć. W 4-5 dniu folia napina skórę; po prostu tolerujemy i nie robimy nic. Jak usunąć folię? Istnieją dwa sposoby. Najpierw próbujemy pierwszego: po prostu odrywamy folię zaczynając od krawędzi i kończąc na środku. Jeśli nie odchodzi lub bardzo boli, stosujemy metodę numer dwa: zwilżamy folię ciepłą wodą, a następnie łatwo się odkleja.
Podczas usuwania folii farba może pozostać na niej. Klej może pozostać wokół tatuażu (częściej przy drugiej metodzie usuwania), nie dotykamy go, stopniowo się zmyje. Zdecydowanie nie pocieramy go myjką i mydłem (aby nie uszkodzić tatuażu).
Gdy folia jest już usunięta, tatuaż myjemy ciepłą wodą z mydłem antybakteryjnym, aby był czysty i bez pozostałości zaschniętego osocza z farbą. Następnie osuszamy go papierowym ręcznikiem. Odczekujemy kilka minut i nakładamy specjalny krem leczniczy (zalecany jest Bepanthen lub krem do tatuażu). Następnie przez kolejne 10 dni nakładamy krem cienką warstwą 4-6 razy dziennie.
ZABRONIONE:
- Gorąca kąpiel, sauna, basen, morze, długi prysznic z parowaniem
- Spożywanie alkoholu (przynajmniej pierwsze 2-3 dni)
- Aktywność fizyczna! (przed usunięciem folii) Intensywne pocenie się sprzyja namnażaniu bakterii."